Home / Kuram / Atatürk’ün Gizli Kalmış Musul Harekatı PDF İndir

Atatürk’ün Gizli Kalmış Musul Harekatı PDF İndir

Murat Güztoklusu
Tarih, 1 Şubat 1922…

Gazi Mustafa Kemal aynı tarihli bir baş yönerge ile Musul’un kurtuluşu için Kuzey Irak’a Yarbay Şefik Özdemir Bey ve müfrezesini gönderiyordu.

1 binbaşı, 6 yüzbaşı, 6 üsteğmen, 9 teğmen, 6 yedek subay ve 1 hesap memuru.Özdemir Bey’le birlikte toplam 30 kişilik komuta gru-bu.Bunların çoğu ve 50 kadar erat Özdemir Bey’in Suriye Cephesi’nden tanıdığı, güvendiği ve çeteciliği bilen savaşçılar.Ayrıca yine bu cephede Fransız birliklerinden kaçan 20 kadar Tunuslu ve Cezayirli Müslüman asker.
Ve onlara destek veren bölgedeki birçok aşiret.Ardından gelen Derbent Zaferi

Bu eser, Yakın tarihimizin üstünde çok durulmayan ve unutulan en başarılı “Kürt Açılımı”nın ve bunu boğmak isteyen İngiliz emperyalizmine karşı verilen savaşın özgün belgelerle açıklığa kavuşturulması amacı ile hazırlanmıştır.

“…Elcezire’de misak-ı millî hududumuzun ihtiva eylediği aksamı meşgüleyi yeddi gasbından istirdad eylemek maksadı ile Özdemir Beyin melfuf pusulada gösterilen kadronun başında olmak üzere Elcezire mıntıkasında faaliyete geçmesi tensip edilmiş ve kendisine icab eden talimat verilmiştir.”

Yayın Tarihi
ISBN 6054125807
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 272
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir