Home / Kuram / Batırılan Bir Ülke Nasıl Kurtarılır? PDF İndir

Batırılan Bir Ülke Nasıl Kurtarılır? PDF İndir

YAZICI YAYINEVİ
Osmanlı İmparatorluğu, 200 yıllık Avrupalılaşmama serüveninde rasyonel üretimi ve Liberal Ticareti geliştirmek yerine sürekli borçlandı: Borsa ve Para oyunlarıyla savurganlığı, rantiyeciliği, Yolsuzluğu önleyemedi; sonuçta avrupa kapitalizmin tutsağı oldu ve battı.
Kemalistlerin 80 yıl önce ulusal kurtuluş mücadelesine çıktıkları yolda TL yok, döviz yok. Hisse senedi, tahvil ve borsa yok, batı’da borç verecek kimse yok, ortu ve silah yok, ekonomik gelir kaynakları ve alt yapı yok, anadolu’yu kuşatmış yedi düvel var, Ankara kapılarına dayanmış yunan ordusu var, osmanlı’dan kalan dış borçlar var, Tüm varlıkların yitirmiş bir halk var.
Kitaptan Seçmeler: Cumhuriyetin erken döneminde yaşanan siyasal muhalefet gruplaşmaları. “Affairizm” denrilen suistimaller. 1925-1930 arası dış borçlanmalar, 1923-1950 arası kamu harcamaları, 1929 dünya ekonomik krizin çıkış nedenleri, Türkiye’ye etkileri ve ABD yönetiminin krizden çıkış için uyguladığı “New Deal” programı.

Derleyici: Ersal Yavi
Yayın Tarihi
ISBN 9757045098
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 640
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 15 x 21.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir