Home / Kuram / Modern Devletin Doğası
16. Yüzyıldan 18. Yüzyıla Osmanlı İmparatorluğu PDF İndir

Modern Devletin Doğası
16. Yüzyıldan 18. Yüzyıla Osmanlı İmparatorluğu PDF İndir

Rifa’at Ali Abou-El-Haj
Türkiye’de Osmanlı İmparatorluğu hâlâ büyük ölçüde tarih dışı, değişmeyen bir oluşum olarak görülüyor. Değişim ise, gerek Osmanlı gerekse günümüz tarihçilerince genellikle bir olumsuzluk olarak değerlendiriliyor. Osmanlı “klasik” dönemi esas alındığında, bundan sonrasına bir bozulma, çürüme ya da kimlik aşınması, taklitçilik olarak yaklaşılıyor. Tarihçiler hâlâ büyük ölçüde klasik dönemin “ihtişamı”na övgü düzmekle son dönemin “izmihlal”ine dövünmek arasında sıkışmış bir zihinsel ortamda konularına yaklaşıyorlar; daha da kötüsü, konularıyla duygusal özdğeşlik kurmaktan kendilerini alamıyorlar.
Yazar kitapta bu yaklaşıma karşı çıkıyor. Osmalı’ya yaklaşımlardaki bu ve benzeri sorunları soğukkanlı ve modernleşmesi çerçevesinde, Osmanlı toplum ve devletini yeniçağ toplumlarıyla karşılaştırarak ele alıyor, 16.-18. yüzyıllarda yaşanan değişim doğası üzerinde yoğunlaşıyor. Bunu yaparken, bir yandan da Batılı tarihçiler arasında yaygın olan “oryantalist” yaklaşımlarla hesaplaşıyor.

Çevirmen: Oktay Özel
Çevirmen: Canay Şahin
Yayın Tarihi
Orjinal Adı Formation of the Modern State
ISBN 9755333177
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 176
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir