Home / Kuram / Osmanlı Devletinde Azınlıklar PDF İndir

Osmanlı Devletinde Azınlıklar PDF İndir

Yrd. Doç. Dr Ali Güler
Bu araştırmanın amacı, 1831-1914 yılları arasında Osmanlı Devlet’inde yaşayan Rum, Ermeni ve Yahudi unsurların nüfuslarını ortaya koymaktır.
Sosyo-ekonomik bakımdan, tarihî olayların kimi zaman sebepleri, kimi zaman sonuçları arasında yer alan nüfus hareketleri dün olduğu gibi bugün de büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü, milletlerarası bazı meselelerde “nüfus” konusu ön plana çıkarılarak, kimi zaman haksız iddialara bir dayanak bulunmaya çalışılmaktadır.
Özellikle, Osmanlı Devleti içinde sayıları yirmi ikiyi bulan azınlıklardan ikisi olarak yaşayan Rum ve Ermeni nüfusu şu veya bu şekilde istitmar edilerek, asılsız ve çarpıtılmış rakamlarla Türk milleti yargılanmakta, Türkiye Cumhuriyeti parçalanmak istenmektedir. Yunanistan tarafından bilinçli bir şekilde canlı tutulan “Pontus” meselesi ve zaman zaman değişik şekillerde dünya kamuoyunun gündemine getirilen “Büyük Ermenistan”ı kurma çabaları, bu unsurların nüfusları konusunda daha da önemli hale getirmektedir.
Araştırmamızda, konuyla ilgili bütün iddialar değerlendirilmiş; devletin resmî belgelerine, yerli ve yabancı kaynaklara dayanılarak gerçek durum ortaya konulmuştur.

Yayın Tarihi
ISBN 9757171263
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 152
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 13.5 x 19.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir