Home / Kuram / Osmanlı Devleti’nde Ermeni Anayasası’nın Doğuşu 1839-1863 PDF İndir

Osmanlı Devleti’nde Ermeni Anayasası’nın Doğuşu 1839-1863 PDF İndir

Vartan Artınıan

Bu çalışmanın amacı, Osmanlı Ermeni toplumunun, başlangıcı 18. yüzyıl ortalarına kadar giden anayasal evriminin incelenmesidir. Bu evrimi incelemenin, Osmanlı İmparatorluğu’na ilişkin çalışmalada çoğu kez göz ardı edilen bir konunun, Osmanlı’nın gayrimüslim tebaasını yönetme sisteminin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunacağını umuyorum.

Ermeni milletinin geleneksel yapı ve kurumlarının Batı uygarlığından etkilenmesi 19. yüzyılda olmuştur. Fransız siyasi düşüncesinin ülkeye girişi, Katolik ve Protestan misyonerlerin faaliyetleri ve Osmanlı Devleti’nin Tanzimat döneminde dış baskının da etkisiyle değişik çabaları, var olan Ermeni halk hareketi için belirleyici dürtüler olmuşlardır.

Bu kitaptaki tartışma, İstanbul’daki Ermeni toplumunun tutucu soylularıyla liberal orta sınıfı arasındaki ilişkiler sorununa odaklanmıştır. Çabalarımı Ermeni toplumunun iç yaşamını ve özellikle onu pek çok yönden etkileyen sekülerleşme sürecini incelemekte yoğunlaştırdım.

Ermeni milletinin bir dini-feodal yönetimden anayasal demokrasiye geçişi, toplumun ruhban-soylu ve orta sınıf güçleri arasındaki karmaşık ilişkileri sergilemektedir. Bu nedenle, belki de değerli bir örnek vaka oluşturur.

Çevirmen: Zülal Kılıç
Yayın Tarihi
Orjinal Adı A Study of the Historical Development of the Armenian Constitutional System in the Ottoman Empire
ISBN 9757265640
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 335
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 16 x 21 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir