Home / Kuram / Osmanlı Döneminde Çocuk Hikaye Kitapları
Dini ve Ahlaki Motifler PDF İndir

Osmanlı Döneminde Çocuk Hikaye Kitapları
Dini ve Ahlaki Motifler PDF İndir

Dr. Gülsüm Pehlivan Ağırakça
Siyasi, idari, edebi ve kültürel alanlarda Batı’nın örnek alındığı ve bu doğrultuda ıslah çalışmalarının yapıldığı Tanzimat dönemiyle birlikte toplumda statü kazanan ve temel konular arasına giren çocuk, “çocuk edebiyatı” anlayışını ve arayışını da beraberinde getirmiştir. Tanzimat’la birlikte çocuk edebiyatı alanındaki eksiklikler fark edilerek telif ve tercüme eserlerle bir “çocuk edebiyatı” oluşturulmaya çalışılmış ve çocukları toplumun özlediği kişiler olarak yetiştirmek maksadıyla edebiyatçılar elbirliği etmişlerdir.

Çocuğa yönelik eserler oluşturma noktasında ilk adım Tanzimat’la atılmış ise de asıl gelişmeler, Türk kültür ve siyaset tarihinde önemli değişimlerin yaşandığı II. Meşrutiyet döneminde olmuştur. Meşrutiyetin yeniden ilânından “Harf İnkılâbı”na kadar olan süreyi kapsayan bu çalışma, döneminde çocuğa ve çocuk eserlerine gösterdiği hassasiyet ve bu konuda ortaya konulan ürünler dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu çalışma ile, Osmanlı’nın Tanzimat sonrasında, özellikle de II. Meşrutiyet dönemi ve Cumhuriyet’in ilk yıllarında çocuk anlayışı, çocuk edebiyatı ve çocuk hikâye kitapları konusunda geldiği seviyeyi anlama açısından günümüze ışık tutmaya çalışılmıştır.

Yayın Tarihi
ISBN 6054036479
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 296
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 15 x 21.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir