Home / Kuram / Osmanlı İmparatorluğu’nun Tarihsel Coğrafyası PDF İndir

Osmanlı İmparatorluğu’nun Tarihsel Coğrafyası PDF İndir

Donald Edgar Pitcher
Başlangıcından 16. Yüzyılın Sonuna Kadar Sultanlığın Genişleme Sürecini Gösteren Ayrıntılı Haritalarla Birlikte.

Ortaçağın geçerli tek zenginlik kaynağı toprak, geçerli tek siyaset tarzı da fetihti. Bu iki vazgeçilmez hayat koşulunun gerçeklerini kabul eden iktidar sahipleri, yeryüzü mirasını şekillendiren büyük imparatorlukların temellerini attılar. Osmanlı İmparatorluğu, hiç kuşkusuz bu mirasta pay sahibidir.
Oğuzlar’a bağlı Kayı boyu, 13. yüzyıl sonundan itibaren Anadolu, Balkanlar ve Akdeniz coğrafyasını kuşatacak toplumsal siyaseti adım adım inşa etmiştir. Roma, Bizans ve Abbasî yönetim geleneklerini bünyesinde barındıran bu siyasî irade, 16. yüzyılda kendi tarihsel coğrafyasının sınırlarına vardığında, dünya artık eski dünya değildi. Çünkü Osmanlı İmparatorluğu, hem bir hâkimiyet sembolü, hem de kültürler arası kaynaşmanın baş aktörü olarak tarih sahnesinde yerini almıştı.
Donald Edgar Pitcher, tarih araştırmalarında artık bir “klasik” sayılan ünlü çalışması Osmanlı İmaparatorluğu’nun Tarihsel Coğrafyası’nda, bu aktörün ilginç serüvenini, özel olarak hazırlanmış haritalar aracılğıyla inceliyor. Pitcher’in anlatıısına eşlik eden haritalar, yalnızca siyasî sınırları değil, farklı din, dil ve ırkların tarih dizini ve metin bütünleyen haritalarıyla Osmanlı İmparatorluğu konusunda temel bir başvuru kayanağıdır.

Çevirmen: Bahar Tırnakcı
Yayın Tarihi
Orjinal Adı An Historical Geography of the Ottoman Empire
ISBN 9750801571
Baskı Sayısı 4. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 232
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 1. Hm. Kağıt
Boyut 16.5 x 24 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir