Home / Kuram / Osmanlı’da Batışın Üç Evresi PDF İndir

Osmanlı’da Batışın Üç Evresi PDF İndir

Ahmet Rasim

Ahmet Rasim, Osmanlı Devleti’nin son döneminde yetişmiş verimli bir yazar olduğu kadar Osmanlı tarihi konusunda da ciddi araştırmalar yaparak 4 ciltlik ‘Osmanlı Tarihi’ kitabını yazmış bir tarihçidir. Onun bu küçük kitabı ise ayrı bir araştırma ve inceleme sonucunda hazırlanmış tarihsel bir monografi niteliğinde olup ilginç ve özellikle şu noktalarda belirmektedir:
Birincisi, bu monografide Osmanlı Devleti’nin çöküş nedeninin en ilginç evreleri olan III. Selim, II. Mahmut ve Abdülmecit dönemleri işlenmiştir. İkincisi, genel bir tarih kitabında yer alması olanaksız bulunan padişah söylevlerinin, 1789 Fransız İnsan Hakları Bildirisi’nin, derebeylerle padişahlık arasında yapılmış olan ‘Sened-i İttifak’ adını taşıyan anlaşmanın; devletçe ilk kez çıkarılan Takvim-i Vakayi gazetesinin, toplumun o zamanki durumunu belgeleyen önsözünün; 1839 Tanzimat, 1856 Islahat Fermanları’nın ve daha nice belgenin -öztürkçeye çevrilmiş- tam metinlerinin bu kitapta yer almış bulunmasıdır.

Derleyici: Hıfzı Veldet Velidedeoğlu
Baskı Sayısı 3. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 260
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 13.5 x 19 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir