Home / Kuram / Sarayın İmgeleri
Osmanlı Sarayının Gözüyle Resimli Tarih PDF İndir

Sarayın İmgeleri
Osmanlı Sarayının Gözüyle Resimli Tarih PDF İndir

Emine Fetvacı
Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan Sarayın İmgeleri/Osmanlı Sarayının Gözüyle Resimli Tarih kitabının yazarı Emine Fetvacı, bu çalışmasında 16. yüzyıl boyunca Osmanlı Sarayı’ndaki kimlik oluşumunda resimli tarih kitaplarının merkezi rolünü inceliyor.
Osmanlı sarayı 16. yüzyılın ikinci yarısında bu türden kitapların daha önce rastlanmamış bir şekilde üretimine tanık olmuştu. Resimli tarih kitapları padişaha yönelik basma kalıp övgü yazmaları olmayıp, dönemin güncel olayları üzerinde yorumlarda bulunmalarının yanı sıra, Osmanlı sarayının mevcut ve müstakbel mevcutlarının perspektiflerini oluşturmada da etkin bir rol oynamıştı. Osmanlılar bu resimli elyazmaları sayesinde kendi kamuoyunda değil, ayrıca İslam dünyası ve Avrupa’da da daha geniş alanlarda yer aldıklarını kanıtlamıştı.

Emine Fetvacı, kitabında işte bu resimli tarih kitaplarının üretim süreçleri, kullanım alanları ve mesajlarını aydınlatmayı amaçlıyor.

Sarayın İmgeleri, bu bağlamda, sarayın toplumsal hiyerarşilerinin müzakere edildiği görsel ve sözel olarak hizmet veren resimli tarih kitaplarının sadece gelişmekte olan Osmanlı’nın kendini tanıtımını somutlaştırmadığını, bunun yanı sıra kendi kimlik oluşumuna katkıda bulunduğu da gösteriyor. Son derece zengin görsel malzemeyle süslü olan Sarayın İmgeleri, ele aldığı konu itibariyle eşine zor rastlanır bir çalışma.

Çevirmen: Nurettin Elhüseyni
Yayın Tarihi
ISBN 9750824241
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 384
Cilt Tipi Ciltli
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir