Home / Kuram / Sarayın Sırları PDF İndir

Sarayın Sırları PDF İndir

Ramazan Balcı
Osmanlı Tarihi, sadece bir kavmin geçmiş yüzyıllardaki serüveninden ibaret değildir.Altı asır dünyanın yarısını idare ermiş ve bıraktığı eserlerle modern dünaynın en büyük ilgi oadğı olabilmiş bir sistemin, bir medeniyetin adıdır Osmanlı Tarihi.

Tarihi olaylar, akıp giden zaman içerisinde parlayıp sönerken; tarihi mekanlar, zamana karşı direnirler.osmanlı medeniyetinin kalbi olan Topkapı Sarayı söz konusu olduğunda ise, bundan çok daha fazlasıyla yüzleşir insanlık.Orada tarih geçip gitmiş bir zaman değil, adeta yaşayan canlı bir gerçektir.

Osmanlı Saray’ında mekanın öğretici bir dili vardır.Zamanın taş kesilen yaprakları olan mermer lavhaların her biri, ayrı bir hikmeti saklar gelecek nesiller için.Kelime-i Şehadetle açılan sarayın İlk kapısı, ulu çınarların, serin servilerin, derin kemerlerin, cennetten kopup gelen çinilerin sakladığı sırları size öğretecek birer rehber olur.

Ve siz semaya yükselen kubbeler üzerinde, kaybettiğiniz bir medniyetin ölümsüz çiçekler açan esaslarını görür ve işitirsiniz,”Bir saat adalet, 70 yıl ibadetten hayırlıdır” diyen hünkara, yedi kıtadan “işittik, itaat ettik”diyen fermanları okursunuz Kubbealtı’nda.Bütün kapıların, “Ya Müfettihal Ebvab!-Ey bütün kapıları açan Bize hayır kapılarını aç.”sedasıyla inlediğine şahit olursunuz.
Mekanın susmaz dili, size “hikmetin başı Allah korkusudur” sırrını emanet ederken, kayıp medeniyetin acısı yüreğinize oturur.Her bir odasında siz bekleyen bir hikayeyi acıyla dinlersiniz.Harem koridorunda, Anadolu’yu ilmik ilmik güzelleştiren sırrı öğrendiğinizde, yolunuz sona erer..

Yayın Tarihi
ISBN 9944995382
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 200
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir