Home / Kuram / Tunuslu Hayreddin Paşa’nın Hatıraları PDF İndir

Tunuslu Hayreddin Paşa’nın Hatıraları PDF İndir

Jean Pignon
Tunuslu Hayreddin Paşa tarafından bazen Fransızca, bazen Arapça, bazen de Türkçe olarak kaleme alınmış belgelerin bir araya getirilmesi ile ortaya çıkan bu eser dört bölümden oluşmaktadır: hatıralar, yazışmalar, görev notları, özel dosyalar.
İki hatırattan “Çocuklarıma” başlığını taşıyan birincisi, adından da anlaşılacağı gibi, bir tür itiraftır, kendi hayat hikayesidir, yayımlanmak üzere kaleme alınmamıştır. Başlıksız olan ikincisi ise Tunus’ta bir Türk, ya da Fransız ajanı olduğu suçlamalarına karşı kendisini savunduğu ve selefi Mustafa Haznedar’ın politikasına şiddetle hücum ettiği bir kalem kavgasıdır.
“Programım” başlığını taşıyan asıl metin ise Hayreddin Paşa’nın politik vasiyetnamesidir.
Yazışmalar yüzlerce mektuptan oluşmaktadır. Görev notları ise iç ve dış politikalarındaki çarpıcı olaylar hakkında bilgi vermektedir. Özel dosyalar çeşitli görevleri ve başkanlığı sırasındaki önemli bilgi ve belgeleri içermektedir.
Hayreddin Paşa gibi İstanbul’a sadrazam göreviyle gitmeden önce Tunus’un politik hayatında ön planda rol oynayan önemli bir kişinin elinden çıkmış, hiç yayınlanmamış belgeler sunabilmenin mutluluğunu paylaşıyoruz.

Çevirmen: Belma Aksun
Yayın Tarihi
ISBN 9755511539
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 400
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi 3. Hm. Kağıt
Boyut 12.5 x 19.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir