Home / Kuram / Türkiye İşçi Sınıfı Tarihi
Osmanlı’dan 2010’a PDF İndir

Türkiye İşçi Sınıfı Tarihi
Osmanlı’dan 2010’a PDF İndir

Yıldırım Koç

Türkiye İşçi Sınıfı Tarihi, Türkiye işçi sınıfının ülkemizin toplumsal ve siyasal yaşamına önemli müdahalelerde bulunabilecek güce eriştiği bir dönemde, Osmanlı’dan günümüze toplumsal sınıfın öyküsünü özetleyerek anlatıyor.
Türkiye İşçi Sınıfı Tarihi bir övgü veya yergi kitabı olmadı. Amaç, “ne oldu? nasıl oldu? niçin oldu?” sorularına yanıt aramaktır. Ne yazık ki, yayımlanmış işçi sınıfı tarihlerinde bu sorulara verilen yanıtlar çok yetersizdir. Hem daha genele, hem daha da özele giden, birinci el kaynakları çok daha fazla kullanan birçok yeni araştırmanın yapılması, geleceğin inşasında büyük bir potansiyele sahip olan Türkiye işçi sınıfının yapısının ve dinamiklerinin kavranmasına önemli katkılarda bulunacaktır.
Türkiye işçi sınıfı tarihinin yazılmasında, sendikacıların veya tek tek işçilerin deneyim, gözlem ve anıları son derece önemlidir. Ancak “işçi sınıfı tarihi” bunların toplamı değildir.
“Türkiye işçi sınıfı tarihi” çalışmalarının önemli bir bölümü, örgütlü işçilerin ve eylemlerinin tarihidir. Bu tarihin bile ne kadar doğru saptandığı ve değerlendirildiği tartışılır. Hâlbuki “Türkiye işçi sınıfı tarihi” sınıfın bütününün tarihi olmak durumundadır.
Bu nedenle bu kitap, yalnızca sendikal (ve bazen siyasal) örgütlenmelerin ve eylemlerin değil, işçi sınıfının başka kimliklerle/aidiyetlerle hareket eden diğer kesimlerinin de; başarıların yanı sıra yenilgilerin; cesaretin yanı sıra korkaklıkların; doğru kararların yanı sıra yanlış kararların, aldanmaların, aldatılmaların; dayanışmanın yanı sıra ihanetlerin; kısa vadeli ufak hesaplar yüzünden uzun vadeli çıkarların fedâ edilmesinin tarihidir.

Yayın Tarihi
ISBN 9756790793
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 496
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13 x 19.5 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir