Home / Kuram / Yabancıların İzinde Osmanlı PDF İndir

Yabancıların İzinde Osmanlı PDF İndir

Dr. Hüseyin Muşmal
1876–1914 yılları arasında doğuya yapılan seyahatler, düzenlenme biçimi, maksadı ve karakteri açısından dünya üzerinde egemen halde bulunan batı dünyası tarafından şekillendirilmiş ve genellikle Osmanlı topraklarına yönlendirilmiş bulunuyordu. Bu dönemde, doğuya yapılan seyahatler, büyük ölçüde batı dünyasında bilimsel disiplinlerle meşgul olanlar tarafından ve batının ilmi, dini, ticari ve siyasi gayelerine yönelik olarak gerçekleştirilmeye başlanmıştı. Bu süreçte Avrupa’daki bilim merkezlerinde, arkeoloji, biyoloji, coğrafya gibi çeşitli alanlarda çalışan yabancı araştırmacılar, Osmanlı Devleti topraklarında yoğun bir şekilde araştırmalar gerçekleştirmişlerdir.
Yabancıların izinde Osmanlı Konya ve çevresinde araştırma yapan yabancılar 1876–1914 yılları arasında Anadolu’da araştırma yapan yabancılar üzerine bir incelemedir. Çalışmada öncelikle Osmanlı Devletinde araştırma yapan yabancılar hakkındaki düzenlemeler konusunda bilgi verilmekte ve yabancıların müracaat süreci ve izin işlemleri detaylı olarak ele alınmaktadır. Ayrıca Anadolu’nun ortasında büyük bir alanı kapsayan Konya vilayeti ve çevresinde araştırma yapan yabancıların tabiiyetleri, uzmanlık alanları ve nitelikleri, araştırma şartları ve süresi ile faaliyetlerine de yer verilmektedir.

Yayın Tarihi
ISBN 6054234004
Baskı Sayısı 1. Baskı
Dil TÜRKÇE
Sayfa Sayısı 138
Cilt Tipi Karton Kapak
Kağıt Cinsi Kitap Kağıdı
Boyut 13.5 x 21 cm

About Admin

Check Also

Fatih Sultan Mehmed PDF İndir

Andre ClotOsmanlı Devleti, Osmanlı padişahları dendiğinde şüphesiz akla gelen ilk isimlerden biri Fatih Sultan Mehmed’dir. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir